Ср, 21.02.2018, 05.44.53
Ніжинський професійний аграрний ліцей
Привіт Гість | RSS
Головна сторінка | профорієнтація | Реєстрація | Вхід
Основні події
Журнал [1]
Орбіта профтехосвіти
Новини ліцею [82]
Учнівське самоврядування [2]
Публічна інформація [1]
Меню сайту
Погода
Форма входу

  


 

Шановні колеги!

     Навчальний рік плавно виходить на фінішну пряму. Настала пора активного пошуку Вашими випускниками майбутніх доріг у складному лабіринті дорослого життя. Зібраний із різних джерел пропонований матеріал посібника, допоможе учням більш свідомо, завдяки Вашим мудрим порадам, обрати свою майбутню професію.

 

     Кабінет Міністрів України Постановою від 14.11.2012 року №1069 затвердив «Концепцію державної системи професійної орієнтації населення».

 

     Ця постанова зобов’язує нас, освітян, активізувати профорієнтаційну роботу серед молоді, залучає до цієї роботи усі органи державної влади, надає цьому напрямку  освітньої діяльності особливого державного значення. І це не тільки тому, що деяка частина осіб відмовляється працювати за отриманою спеціальністю, а й тому, що значна кількість молодих людей обирає «модну» професію, яка далеко не завжди відповідає її морально-діловим якостям. Все це, погодьтеся, стає в майбутньому справжньою людською трагедією: розчаруванням, песимізмом, невлаштованістю в житті.

  

ПОСІБНИК

 

для молоді з вибору майбутньої професії

  

У житті доріг багато…  Яка з них твоя?

     Прекрасна пора молодість, але й відповідальна. Адже це пора вибору майбутньої  професії, а формула людського щастя надзвичайно проста: вірно обрана спеціальність забезпечить  насолоду від роботи і високий заробіток, що в свою чергу принесе спокій і добробут в сім'ю. Єдина умова – в обраній спеціальності ти повинен бути справжнім висококваліфікованим професіоналом. Поверхові знання та вміння (навіть при наявності будь-яких  дипломів) дадуть в кінці кінців протилежний результат. Наступне правило теж просте: людина досягне високих вершин лише у тій професії, яка подобається, де все вдається, що спонукає до постійного самовдосконалення й прагнення відточувати свою майстерність і розширювати компетентність.

 

     Тисячі разів доведено, що кожна людина при народженні разом з тілом і душею отримує і певні здібності. Відчути їх і правильно застосувати – це і є третім правилом успішності прожитого життя.

 

     Цей посібник, оперуючи статистичними даними та відповідною інформацією, дасть можливість самостійного аналізу оточуючої дійсності  і допоможе обрати якраз свій шлях у житті.

 

     У сьогоднішньому ДКУ (Державному класифікаторі професій України) налічується близько 900 професій. Людині  потрібна лише одна, але найкраща для себе.

  

Правила для вибору професії

     Правило перше: Професія повинна вам подобатись. Можливо, є дитяча мрія, можливо у вас вже є виражені здібності до чогось. Не зраджуйте їх, наполегливо ідіть до своєї мети. Психологи стверджують – «шосте почуття», або інтуїція підказує людині найправильніші рішення.

 

     А якщо ви ще не визначились?

 

     Правило друге: Разом з психологом, класним керівником здійсніть декілька професіограм, визначте свої нахили, здібності, тип темпераменту та сферу своєї людської діяльності. І вибирайте.

 

     А якщо вам байдуже, але батьки наполягають на подальшому навчанні?

 

     Правило третє: Не поспішайте. Спробуйте визначитись. Адже мова йде про своє подальше життя. Можна помилитись в одруженні, звичайно це певна трагедія, але все можна виправити. А ось обрати не свою професію це набагато серйозніше, адже витрачені значні кошти і 5-6 років навчання. Переучуватись буде або пізно, або не буде за що.

 

     Правило загальне: Обійдіть стороною ВНЗ із слабкою навчально-матеріальною базою, де так зване навчання, зводиться до збору коштів зі своїх студентів. Навчатися тут легко і диплом обіцяють «Міжнародного зразка», але користь від такого «навчання» обернено пропорційно вартості отриманого таким чином диплому. Пам’ятайте вислів генералісимуса О.В. Суворова: «Важко в навчанні – легко в бою». На роботу тепер приймають не з вулиці, а шляхом конкурсу, співбесіди, тощо. І якщо ви, маючи поверхові знання, навіть  пройдете конкурс, приймуть вас на роботу з покладанням конкретних обов’язків,  а ви через брак потрібних знань і вмінь з ними не впораєтесь, то звільнення неминуче. Ніхто вас доучувати чи переучувати не буде!

 

 

 

     А тепер реалії.

 

     У 2012 році – ВНЗ області випустили 6807 студентів, з яких 4591 навчалися за державним замовленням, 2216 за контрактом (платне навчання). З них працевлаштовано 2479 випускників, тобто лише третина осіб, причому статистика замовчує хто з них працює по отриманій спеціальності, а хто,  образно кажучи, продає картки мобільного зв’язку. Становище тих випускників, які закінчили філії чи відділення інших ВНЗ ще набагато гірше, хоча тут навчання тільки платне (держзамовлення відсутнє).

 

     Становище із працевлаштуванням випускників ВНЗ в найближчі роки не покращиться, бо сьогоднішня відстала економіка такої кількості висококваліфікованих спеціалістів просто не потребує. За оцінками експертів ринку праці України в наступні роки країна менше всього буде потребувати металургів і працівників машинобудівної галузі. Без роботи залишиться і багато банківських службовців. Похвилюватись прийдеться також страховикам. Експерти ринку праці включили в список найбільш «ризикових» спеціалістів працівників готелів і ресторанів, секретарів, офіс-менеджерів, референтів, помічників директорів і кадровиків, економістів, бухгалтерів і юристів. Спостерігається також зниження заявок від роботодавців в таких сферах, як робочий персонал, транспорт, логістика, маркетинг і реклама. Різко піднімається кількість вакансій медичного персоналу, будівельників і проектантів, сфер телекомунікації і зв’язку.

 

     Що ж робити в такій ситуації? Очевидно, треба почекати кращих часів, чим сидіти з дипломом без роботи і без перспективи її отримати. Очевидно і те, що навчатися до ВНЗ зараз повинні йти найобдарованіші випускники: переможці олімпіад, конкурсів, тощо. Блискуче завершивши навчання у ВНЗ, вони мають можливість при відсутності вакансій в Україні влаштуватись навіть за кордоном.

 

     А що ж робити «середнячкам». Припустимо, що вони, наперекір вищевказаним фактам, підуть теж навчатися до ВНЗ. На платні відділення вступити не важко, та й навчатися там легко, плати лише своєчасно гроші. Отримавши через 4-5-6 років високовартісний диплом, просидівши 1-2-3 роки без роботи, що буде робити ця молода людина? Піде здобувати робітничу професію. Логічно треба було б зробити навпаки – спочатку здобути професійну освіту, підзаробити грошей, свідомо роздивитись які галузі економіки стрімко розвиваються і вже потім продовжити навчання у вищому навчальному закладі. Погодьтесь, людина, яка працювала кваліфікованим робітником, має певний життєвий досвід, закінчивши ВНЗ, буде набагато більш компетентним у своїй галузі, ніж випускник, який такого досвіду не має.

 

     Для професійної підготовки кваліфікованих робітників в області діє 21 професійно-технічний навчальний заклад (ПТНЗ): 3 вищих професійних училища (ВПУ), 1 центр професійно-технічної освіти (вони готують і «молодших спеціалістів» з числа кращих своїх випускників, як технікуми), 14 професійних ліцеїв, 2 професійно-технічних училища, 1 філія. Навчання безкоштовне, учні отримують стипендію, іногородні проживають у гуртожитках. ПТНЗ області готують фахівців із 79 професій, причому кожен випускник за час навчання, оволодіває 2-3 професіями. Випускники 9 класів отримують у ПТНЗ разом з професіями і повну середню освіту. Цікаво і змістовно організовується і дозвілля учнів ПТНЗ. Випускники 11 класів навчаються у ПТНЗ 1-1,5 року, випускники 9 класів – 3-3,5 роки.

 

     Все матеріальне, що нас оточує, від маленького гвинтика до літаків, від стільця на кухні до холодильника, телевізора, комп’ютера, одяг і продукти харчування, будинки і дороги, парки і сквери, автомобілі і тролейбуси – все зроблено руками кваліфікованих робітників на сучасному обладнані за відповідними технологіями. Кожен з вас може навчитися будь-якій професії при відповідальному і старанному ставленні до навчання. Придивіться навколо себе, які красиві та технологічно складні речі оточують нас і навчитися це робити  не так вже й просто, але можна, інші ж навчились. Зможете і ви.

 

     У 2012 році ПТНЗ області випустили 2957 кваліфікованих робітників, з яких 2065 було працевлаштовано на робочі місця, 361 пішли навчатися до ВНЗ, 93 призвані до лав Збройних Сил України, 438 випускників залишились не працевлаштованими (15%). Переважна частина їх це ті, що навчалися незадовільно, не оволоділи в повній мірі трудовими навичками, тому роботодавці їх не взяли або ж зразу звільнили. Доведеться їм перенавчатися, ліниві завжди програють.

 

     Отже, аби мрія здійснилася, потрібно повірити в себе. А ще, щоб у тебе, у твої знання, талант повірили інші – батьки, вчителі, викладачі, а потім роботодавці, коллеги по роботі. Якщо докладете багато зусиль, то і отримаєте результат. Погодьтесь - доля багато в чому залежить від наполегливості та бажання. Стійко сприймайте перші невдачі, нехай вони дадуть поштовх здійсненню ваших мрії та зроблять із вас сильних особистостей. Від вас залежить, станете ви людиною, яка здійснила свою мрію, чи проживете власне єдине життя сіро та буденно, а потім шкодуватимете про свій вчинок.

 

     Пам'ятайте, що кінцевий вибір професії за вами особисто, тому що вибираючи майбутню професію, ви вибираєте свою долю!

Архів новин
Посилання

НМЦ ПТО

Блог методиста Рибак О.М.

Блог викладача Балабайко Н.М.

Сайт МОНУ

Сайт ЧВПУ

Сайт ЧВПУ ПО

Сайт Чернігівський центр ПТО

Сайт ЧПБЛ

Сайт ППЛ

Сайт НПЛПС

Сайт ДПАЛ

Сайт СновськеВПУЛГ

Сайт ЧПЛП

Сайт ІПАЛ

Сайт КПАЛ

Сайт СокПАЛ

Сайт ЧПЛДП

Сайт ПТУ №33 с.Мрин

Сайт СосПАЛ

Сайт ЧПЛЗТ

Календар
«  Лютий 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728
Наші партнери
Copyright MyCorp © 2018